strona główna

Gospodarstwo rolne

» O gospodarstwie
» Oferta
» Ciekawostki

O gospodarstwie

W Gospodarstwie Rolnym prowadzimy intensywną produkcję rośliną i zwierzęcą.

W produkcji roślinnej oprócz kukurydzy uprawianej na 700 ha gruntów ornych oraz rzepaku uprawianego na 300 ha, uprawiamy zboża na areale 400 ha, z przeznaczeniem na kwalifikowany materiał siewny.

Preferując rolnictwo ekologiczne, co roku zmniejszamy ilość nawozów sztucznych stosowanych w uprawie roślin, wprowadzając na pola nawóz organiczny uzyskany z naszej Biogazowni.

Gospodarstwo rolne specjalizuje się również w produkcji mleka. W ogólnej liczbie około 900 sztuk bydła mlecznego, około 400 sztuk to krowy rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Stosując szeroką profilaktykę, właściwy dobrostan, a przede wszystkim optymalne żywienie uzyskujemy bardzo wysokie wyniki produkcyjne, doceniane w województwie śląskim oraz w Polsce.

Średnia wydajność mleka utrzymuje się od wielu lat na poziomie powyżej 12 000 kg mleka/laktacji. Nasze stado znajduje się w czołówce krajowych stad będących pod kontrolą użytkowości mlecznej. Oprócz wysokiej wydajności mleka powodem do naszej dumy jest bardzo niski stopień brakowania (około 25%), co wraz z powszechnym i kilkuletnim już stosowaniem nasienia seksowanego, umożliwia nam sprzedaż jałówek cielnych.

To najlepsza wizytówka naszego gospodarstwa.

Wysoki poziom produkcji oraz nasze otwarcie na nowości w hodowli i chowie krów powoduje, że w naszym gospodarstwie prowadzone są często prace naukowe przez pracowników Katedry Żywienia i Paszoznawstwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. 

 
x